Budovanie, riadenie a prevádzkovanie architektonickej schopnosti vyžaduje správu veľkého množstva architektonických výstupov. Efektívne riadenie týchto produktov architektonickej práce požaduje formálnu taxonómiu pre rôzne typy architektonických aktív, príslušné procesy a nástroje potrebné pre ich uchovávanie. Preto dôležitým faktorom úspešnosti správy architektonickej schopnosti je aj vytvorenie a udržiavanie spoločného architektonického repozitára ako spoločnej bázy informácii a údajov. Je nevyhnutné, aby všetci zainteresovaní pracovali a rozhodovali sa na základe rovnakých informácií. Centrálny architektonický repozitár napomáha k vytvoreniu uceleného pohľadu na enterprise architektúru VS SR, redukuje duplicitné modelovanie enterprise architektúry vo viacerých modeloch a napomáha k jednotnej vizuálnej prezentácii modelov. Architektonický repozitár VS SR je súčasťou centrálneho metainformačného systému VS SR a predstavuje zdroj architektonických dát pre konfiguračnú databázu. Architektonicky repozitár využívajú najmä používatelia VS SR v roliach, ktoré sú zodpovedne za:
- Zber dát a dokumentovanie architektúr VS SR.
- Analýzu architektúr VS SR.
- Výkon rozhodnutí, ktoré majú dopad na architektúry VS SR.
Požiadavky na architektonický repozitár VS SR
Pre podporu architektonickej schopnosti je nutné, aby bola štruktúra architektonického repozitára prispôsobená záujmom a potrebám enterprise architektúry, ktoré sú špecifické pre rôzne oblasti. Pre podporu architektúry VS SR boli identifikované nasledujúce požiadavky:
Architektonická požiadavka | Stručný popis |
---|---|
Kaskádovanie architektúry VS | Architektonický repozitár umožňuje dokumentovať architektúru na rôznych úrovniach (kapitola 5.1.1). |
Publikovanie architektúr | Architektonický repozitár umožňuje vytváranie výstupov v grafickej podobe a ich následné prezentovanie vo forme pohľadov, reportov a exportov. |
Kontrolovaný prístup k modelom | Vytvárať, modifikovať a odstraňovať stavebné bloky v rámci svojej architektúry je oprávnený iba vlastník danej architektúry. |
Kontrolované prepoužitie stavebných blokov architektúry | Možnosť využívať alebo prepoužívať stavebné bloky v rámci všetkých segmentových architektúr VS SR. |
Adresovanie organizačnej štruktúry VS SR | Adresovanie organizačnej štruktúry VS SR z perspektívy povinných osôb. Každá povinná osoba spravuje svoju segmentovú architektúru a architektúru riešení vo vlastných modeloch. Modely segmentovej architektúry a architektúr riešení sú však súčasťou celku, ktorý je dostupný na čítanie architektonickej komunite. |
Tabuľka 36 Popis požiadaviek na architektonický repozitár
Štruktúra architektonického repozitára VS SR
Architektonický repozitár slúži ako jednotný priestor pre dokumentovanie architektúry VS SR. Podporuje dokumentovanie enterprise architektúry z rôznych hľadísk podľa záujmov a požiadaviek jednotlivých zainteresovaných subjektov. Architektonický repozitár obsahuje nasledujúci typy informácií o enterprise architektúre VS SR:
- Architektonický metamodel, popisujúci prispôsobené architektonické rámce, zahrňujúce obe – metódu vývoja architektúry (TOGAF®) a metamodel na popis architektúry (ArchiMate®).
- Stavebné bloky architektonickej schopnosti, definujúce parametre, štruktúry a procesy podporujúce správu architektúry. Sem patria najmä potrebné organizačné štruktúry a roly, zodpovednosti a zručnosti v rámci nich.
- Architektonické stavebné bloky a stavebné bloky riešení na všetkých úrovniach architektúry.
- (strategická, segmentové a architektúry riešení) rovnako ako aj vo všetkých architektonických aspektoch a doménach (motivácia, biznis, ISVS, technológia a implementácia a migrácia).
- Referenčná knižnica, zahrňujúca šablóny, architektonické vzory a iný architektonický referenčný materiál.
- Architektonické analýzy, zahrňujúce rôzne perspektívy pohľadov na enterprise architektúru, gap analýzy, „čo-ak" analýzy, atď.
Tieto informácie sú podľa záujmov zainteresovaných subjektov dokumentované a modelované na rôznych úrovniach detailu. Na základe tejto skutočnosti je architektonický repozitár navrhnutý tak, aby podporoval tvorbu architektonických výstupov na 3 rozdielnych úrovniach (podľa 5.1.1):
- Strategická architektúra.
- Segmentové architektúry.
- Architektúry riešení.
Obsah a zámer architektonických výstupov na týchto úrovniach popisuje kapitola 5.1.1.
Prístup k architektonickému repozitáru VS SR
Pre prístup k architektonickému repozitáru je potrebné v rámci jednotlivých povinných osôb:
- Požiadať správcu architektonického repozitára VS SR o zriadenie používateľských účtov a zaslanie aktuálnej distribúcie SW pre prácu s architektonickým repozitárom VS SR BiZZdesign Architect – nástroj na dokumentovanie enterprise architektúry VS SR v architektonickom repozitári .
- Inštalovať a konfigurovať pripojenie SW na architektonický repozitár VS SR.
Postup inštalácie a konfigurácie nástroja pre prácu a architektonickým repozitárom je popísaný v inštalačnej príručke [16]. Návod na inštaláciu a konfiguráciu je taktiež popísaný na EA portáli [18]
Správa repozitára VS SR
Architektonický repozitár VS SR je spravovaný centrálne AKVS a jeho funkcionalita je poskytovaná povinným osobám. MF SR ako správca architektonického repozitára je zodpovedné za:
- Správu konfigurácie architektonického repozitára VS SR
- Správu obsahu architektonického repozitára VS SR
- Manažment prístupov a pracovných skupín repozitára VS SR
Tím správy architektonického repozitára VS SR poskytuje podporu pri práci architektov jednotlivých povinných osôb s architektonickým repozitárom VS SR pri:
- Neštandardných situáciách a incidentoch v rámci repozitára VS SR.
- Aplikovaní architektonických analýz nad repozitárom VS SR.
- Vytváraní, modifikovaní a mazaní používateľov a používateľských skupín.
- Požiadavkách na zmenu konfigurácie metamodelu a modelov.
- Priraďovaní a odoberaní prístupových práv k modelom.
Komunikácia s tímom správy architektonického repozitára pri žiadosti o prístup alebo pri vyššie uvedených situáciách je možná prostredníctvom mailovej adresy sprava_EA@mfsr.sk alebo prostredníctvom EA portálu [18].
Súvisiace články