Rámec architektonických schopností poskytuje súbor prostriedkov, ktoré pomáhajú vytvoriť a udržiavať architektonickú schopnosť vo verejnej správe SR. Medzi tieto prostriedky patria najmä:
- Zdroje potrebné na vytvorenie a udržiavanie architektonickej schopnosti VS SR.
- Relevantná legislatíva, smernice, metodika, pravidlá.
- Šablóny a vzory pre tvorbu, modelovanie, dokumentovanie, analyzovanie a komunikovanie architektúr VS SR.
- Organizačný model enterprise architektúry verejnej správy SR, zahrňujúci príslušné architektonické role a zodpovednosti.
- Potrebné architektonické skúsenosti a znalosti.
- Atď.
V nasledujúcich podkapitolách sú pre účely budovania architektonickej schopnosti verejnej správy SR popísané kľúčové prvky tohoto rámca. Ďalšie, všeobecné, informácie poskytuje [1].
Organizačný model Enterprise architektúry verejnej správy SR
Správa a riadenie architektonickej zrelosti musia byť podporené správnou organizačnou štruktúrou a príslušnými rolami a zodpovednosťami v rámci nej. Vzhľadom na komplexnosť VS a jej rôznorodú pôsobnosť je nevyhnutné kaskádovať správu a riadenie jej architektúry spôsobom popísaným v kapitole 3.1.1. Organizačný model EA VS SR je vytvorený v súlade s kaskadovaním architektúry VS SR a má nasledovné úrovne:
- Architektonická kancelária verejnej správy, najvyššia úroveň správy a riadenia architektúry vo verejnej správe SR s medzi rezortnou pôsobnosťou. Má centrálnu zodpovednosť za správu a riadenie enterprise architektúry celej verejnej správ. AKVS spravuje a riadi architektonický rámec a metodiku správy a riadenia EA, strategickú architektúru Jej manažérskym zhrnutím je NKIVS ([6]). a centrálny architektonický repozitár verejnej správy SR. AKVS je ďalej metodicky riadiacim a dohľadovacím orgánom pre ďalšiu úroveň enterprise architektúry verejnej správy, pre tzv. segmentové architektúry, ktoré predstavujú enterprise architektúry na úrovni jednotlivých orgánov štátnej správy, samospráv, a ďalších.
- Architektonická kancelária segmentu spravuje a riadi enterprise architektúru príslušnej inštitúcie VS. Je metodicky riadiacim a dohľadovacím orgánom pre ďalšiu úroveň architektúry VS, pre tzv. architektúry riešenia, ktoré predstavujú architektúry príslušných projektov v rámci danej inštitúcie.
- Poslednou, treťou, úrovňou sú architekti jednotlivých riešení, ktorí spravujú a riadia architektúry konkrétnych riešení (projektov) v rámci inštitúcie VS.
Umiestnenie architektonických kancelárií v kontexte VS znázorňuje nasledujúci obrázok.
Obrázok 25:Organizačný model EA VS SR
Role a zodpovednosti architekta verejnej správy SR
Rola enterprise architekta verejnej správy SR definuje nasledujúce zodpovednosti, kaskádované podľa úrovní organizačného modelu EA verejnej správy SR:
- Spravovať, riadiť a dohľadovať architektonický rámec a metodiku správy a riadenia EA.
- Spravovať, riadiť a dohľadovať strategickú architektúru verejnej správy SR.
- Spravovať, riadiť a dohľadovať centrálny architektonický repozitár verejnej správy SR.
- Spravovať, riadiť a dohľadovať segmentovú architektúru
- Spravovať, riadiť a dohľadovať architketúru riešenia.
- Modelovať, dokumentovať ,analyzovať a komunikovať architektúry.
- Identifikovať, vyhodnocovať a plánovať architektonické zmeny.
- Poskytovať architektonické analýzy, reporty a informácie.
- Riadiť architektonické riziká.
Stratégia architektonického dohľadu VS SR
Stratégia architektonického dohľadu VS SR poskytuje základný metodický rámec pre architektonický dohľad vo verejnej správe pri súčasnej úrovni architektonickej zrelosti VS. V budúcnosti môže byť spolu s rastúcou architektonickou zrelosťou tento rámec rozširovaný o ďalšie komponenty architektonického dohľadu, v súlade s architektonickým rámcom VS SR.
Architektonický dohľad vo VS SR je možné rozdeliť na dva základné aspekty:
- Dohľad nad návrhom a aktualizáciou architektúry VS, t.j. predovšetkým prostredníctvom KRIS alebo ŠU, za výkon ktorého je zodpovedná AKVS za podpory Programovej kancelárie verejnej správy (PKVS).
- Dohľad nad samotnou implementáciou architektúry v rámci rozvojových programov a projektov, za ktorý zodpovedá PKVS.
Architektonický dohľad sa vykonáva na všetkých troch úrovniach enterprise architektúry verejnej správy SR tak ako sú definované v kapitole 3.1.1.
Pri dohľade nad tvorbou architektúry ide v prvom rade o zavedenie kontrolných mechanizmov, ktorých úlohou je zabezpečiť, aby architektúra pomáhala naplniť stratégiu a víziu z pohľadu VS SR, teda, že tvorená architektúra je správna. Stručne povedané, ide a kontrolu práce enterprise architektov. Do tejto oblasti patria najmä činnosti ako:
- Posudzovanie súladu architektúry a stratégie VS.
- Dohľad nad súladom architektúry s legislatívou.
- Prijímanie a ratifikácia architektonických štandardov.
- Posudzovanie architektonických výnimiek.
- Posudzovanie identifikovaných rizík.
Druhým kľúčovým aspektom pri architektonickom dohľade je správa a riadenie implementačných programov a projektov z pohľadu enterprise architektúry, teda, že implementované výstupy sú v súlade s definovanou architektúrou. Tento dohľad sa primárne riadi podľa pravidiel a fáz štandardu pre riadenie projektov IT [19] v gescii PKVS. AKVS v spolupráci s PKVS do tejto oblasti dopĺňa najmä činnosti ako:
- Dohľad súladu implementačných programov/projektov so segmentovou architektúrou a architektúrou riešenia.
- Posudzovanie architektonických výnimiek.
- Posudzovanie identifikovaných rizík.
- Prijímanie spätnej väzby z projektov/programov do architektúry.
V súčasnom stave enterprise architektúry a jej zavedenia vo VS zameriavame architektonický dohľad primárne na tvorbu segmentových architektúr a správu a riadenie implementačných programov a projektov. Kľúčovými prvkami tohto dohľadu sú:
- Stratégia architektonického dohľadu VS SR (táto kapitola).
- Štandard riadenia projektov IT VS SR[19]
- Kontrolné body dohľadu (na akých výstupoch a kedy sa vykonáva dohľad).
- Proces architektonického dohľadu.
- Kontrolný zoznam architektonického dohľadu[20].
- Proces udeľovania architektonických výnimiek.
- Kontinuálne vzdelávanie v oblasti enterprise architektúry.
Úrovne architektonického dohľadu
Rozdelenie zodpovedností za dohľad nad architektúrou rešpektuje hierarchiu architektúr popísanú v kapitole 3.1.1:
- Za strategickú architektúru verejnej správy je zodpovedná AKVS. Táto zároveň vykonáva dohľad nad segmentovými architektúrami, prípadne architektúrami riešení pre vybrané strategické projekty Za strategické projekty sú považované rezortné a nadrezortné projekty a projekty modifikujúce kľúčové a spoločné stavebné bloky..
- Za segmentovú architektúru povinnej osoby zodpovedajú segmentoví architekti povinnej osoby. Tí zároveň vykonávajú dohľad (v súčinnosti s AKVS) nad architektúrami riešení a samotnými riešeniami v rámci daného segmentu.
- Za architektúru riešení sú zodpovední dodávatelia riešení a architekti riešení.
Obrázok 21 poskytuje pohľad na hierarchiu architektúr, ich vlastníctvo a dohľad nad nimi v celkovom kontexte.
Obrázok 26: Kontext pre architektonický dohľad
Ako je spomenuté v kapitole 3.1.1, na hierarchiu architektúr VS je potrebné mať nielen pohľad zhora-nadol ale aj zdola-nahor. V tomto zmysle je súčasťou vykonávania architektonického dohľadu vždy aj prijímanie spätnej väzby, kedy sa všetky užitočné poznatky získané pri tvorbe a realizácii architektúr na nižších úrovniach odovzdávajú a zohľadňujú na vyšších úrovniach.
Kontrolné body dohľadu
Pre architektonický dohľad definujeme nasledovné kontrolné body dohľadu a s tým spojené zodpovednosti (architektonický dohľad je možné vykonať vždy podľa potreby aj mimo definovaných kontrolných bodov):
Dohľadovaný výstup | Kontrolné body dohľadu | Úrovne súladu a zodpovednosti |
---|---|---|
Segmentová architektúra povinnej osoby (KRIS)
| Architektonická vízia segmentu | AKVS: Posudzuje súlad vízie segmentovej architektúry so strategickou architektúrou VS SR. |
Definovaná architektúra realizačný plán – predloženie KRIS | AKVS: Posudzuje súlad definície segmentovej architektúry (výstup fáz B, C, D) a realizačného plánu (výstup fáz E a F) – predkladaného ako KRIS – so strategickou architektúrou VS SR. | |
Realizačný program/projekt
| Architektonická vízia riešenia | Segmentový architekt povinnej osoby: Posudzuje súlad vízie architektúry riešenia so segmentovou architektúrou. |
Definovaná architektúra riešenia realizačný plán riešenia – predloženie ŠU | Segmentový architekt povinnej osoby: Posudzuje súlad architektúry riešenia (výstup fáz B, C, D) a realizačného plánu (výstup fáz E, F) – predkladaného ako ŠU – so segmentovou architektúrou. | |
Implementácia | Segmentový architekt povinnej osoby: Posudzuje súlad implementácie so segmentovou architektúrou. | |
Akceptácia | Segmentový architekt povinnej osoby: Posudzuje súlad odovzdaného riešenia so segmentovou architektúrou. |
Tabuľka 39: Dohladované výstupy, kontrolné body dohľadu a zodpovednosti
Proces architektonického dohľadu
Na vykonávanie architektonického dohľadu na všetkých úrovniach definujeme nasledujúci všeobecný proces. Tento sa aplikuje v jednotlivých predpísaných kontrolných bodoch dohľadu. Pri dohľade sa vyhodnotí príslušný kontrolný zoznam architektonického dohľadu. Výsledkom procesu architektonického dohľadu je posúdenie súladu dohľadovaného výstupu a prípadné posúdenie a udelenie architektonických výnimiek.
Obrázok 27: Všeobecný proces architektonického dohľadu
Stavebné bloky procesu architektonického dohľadu
Nasledujúca tabuľka popisuje činnosti, ktoré sa vykonajú v príslušných krokoch architektonického dohľadu.
Stavebný blok | Stručný popis |
---|---|
Požiadavka na posúdenie súladu s architektúrou | Je udalosť, ktorá štartuje proces architektonického dohľadu. |
Identifikácia zodpovednej organizácie | Koordinátor architektonického dohľadu identifikuje zodpovednú organizáciu a kľúčových zainteresovaných relevantných pre vykonanie dohľadu vzhľadom na dohľadovaný výstup. |
Identifikácia zodpovedného architekta | Koordinátor architektonického dohľadu vyberie vedúceho architekta dohľadu. |
Učenie obsahu a rozsahu | Koordinátor architektonického dohľadu ohraničí kontext dohľadu. |
Prispôsobenie kontrolných zoznamov | Vedúci architekt dohľadu prispôsobí vhodný kontrolný zoznam architektonického dohľadu konkrétnej povahe dohľadovaného výstupu a účelu dohľadu. |
Naplánovanie stretnutia | Koordinátor architektonického dohľadu naplánuje stretnutie(a) kľúčových zainteresovaných a vedúceho architekta dohľadu (ak je to potrebné). |
Interview s kľúčovými zainteresovanými | Vedúci architekt dohľadu v súčinnosti s kľúčovými zainteresovanými zabezpečí vyplnenie kontrolného zoznamu architektonického dohľadu.
|
Analýza vyplnených kontrolných zoznamov | Vedúci architekt dohľadu (v súčinnosti s ostatnými architektami) vypracuje analýzu kontrolného zoznamu architektonického dohľadu. |
Príprava správy o posúdení súladu s architektúrou | Vedúci architekt dohľadu vypracuje sumárnu správu. |
Prezentácia výsledkov | Vedúci architekt dohľadu prezentuje výsledky architektonického dohľadu. |
Ukončenie | Riadenie architektúry zabezpečí formálne akceptovanie výsledkov architektonického dohľadu a pridelenie vyplývajúcich úloh.
|
Správa o posúdení súladu s architektúrou | Je výstupným dokumentom procesu architektonického dohľadu. |
Tabuľka 40: Stavebné bloky procesu architektonického dohľadu
Pre posudzovanie súladu počas architektonického dohľadu sa používa nasledujúca terminológia (viď Tabuľka 42). Táto je aplikovaná tak pri posudzovaní súladu strategickej a segmentových architektúr, ako aj pri segmentových architektúrach a architektúrach riešení a samotných ich implementáciách.
Pod pojmom „súlad" rozumieme najmä:
- podporu a napĺňanie stratégie a budúceho smerovania VS SR,
- dodržanie štandardov a pravidiel,
- poskytnutie požadovanej funkcionality,
dodržanie architektonických princípov VS SR.
Úroveň architektonického súladu
Popis
Grafická pomôcka Modrý kruh (Š) predstavuje špecifikáciu architektúry, žltý jej realizáciu (R).
Irelevantná
Realizácia a špecifikácia sú v úplnom nesúlade.
Konzistentná
Realizácia a špecifikácia majú spoločný prienik: niektoré časti špecifikácie nie sú realizované a naopak sú realizované časti navyše, ktoré neboli špecifikované.
V súlade
Realizácia je podmnožinou špecifikácie: všetko čo je realizované bolo aj špecifikované avšak niektoré časti špecifikácie nie sú realizované.
Zodpovedajúca (konformná)
Špecifikácia je podmnožinou realizácie: všetko čo je špecifikované bolo aj realizované avšak je realizované aj niečo čo nebolo špecifikované.
Plne zodpovedajúca (plne konformná)
Špecifikácia a realizácia sú totožné: všetko čo bolo špecifikované je aj realizované a nie je realizované nič navyše.
Nezodpovedajúca (nekonformná)
Ľubovoľný z hore uvedených stavov, kedy je špecifikácia a realizácia v niektorom bode v rozpore.
Tabuľka 41: Definícia terminológie pre posudzovanie architektonickej zhody.
Kontrolný zoznam architektonického dohľadu
Kontrolný zoznam architektonického dohľadu je dokument poskytujúci sadu univerzálnych otázok pokrývajúcich všetky dôležité aspekty pre architektonický dohľad a to najmä:- motivačné aspekty,
- biznis aspekty,
- aspekty ISVS,
- technologické aspekty,
- aspekty realizácie,
- aspekty bezpečnosti.
Pre účely architektonického dohľadu je definovaný jeden hlavný univerzálny kontrolný zoznam architektonického dohľadu. Tento poskytuje sadu kontrolných otázok aplikovateľných pri procese architektonického dohľadu. Je možné ho využiť na tvorbu špecifickejších kontrolných zoznamov (prípadne priamo v procese dohľadu, ak je to vhodné).
Pre jednotlivé typy dohľadu tak ako sú uvedené v kapitole 7.2.2 sa prispôsobujú kontrolné zoznamy, a to najmä pre:
- posudzovanie súladu strategickej architektúry a segmentových architektúr vo fáze spracovania KRIS alebo ŠU,
- posudzovanie súladu segmentových architektúr a implementácie v rámci rozvojových programov a projektov.
Centrálnym úložiskom šablón kontrolných zoznamov architektonického dohľadu je portál enterprise architektúry (kapitola 8).
Proces udeľovania architektonických výnimiek
Na udeľovanie architektonických výnimiek na všetkých úrovniach definujeme nasledovný všeobecný proces.
Obrázok 28: Všeobecný proces udeľovania architektonických výnimiek
Definície rolí procesu udeľovania architektonických výnimiek
Na procese udeľovania architektonických výnimiek sa podieľajú nasledujúce role.
Rola | Stručný popis |
---|---|
Riadenie architektúry | Je kolaboráciou viacerých individuálnych rolí, ktorých úlohou vzhľadom na udeľovanie architektonických výnimiek je analýza a udelenie alebo zamietnutie výnimky. |
Tabuľka 42: Definície rolí procesu udeľovania architektonických výnimiek.
Stavebné bloky procesu udeľovania architektonických výnimiek
Nasledujúca tabuľka popisuje činnosti, ktoré sa vykonajú v príslušných krokoch procesu udeľovania architektonických výnimiek.
Stavebný blok | Stručný popis |
---|---|
Požiadavka na udelenie architektonickej výnimky | Je udalosť, ktorá štartuje proces udeľovania architektonických výnimiek. |
Analýza žiadosti o architektonickú výnimku | Riadenie architektúry analyzuje potrebu výnimky. |
Udelenie architektonickej výnimky | Riadenie architektúry udelí v opodstatnených prípadoch architektonickú výnimku. |
Zamietnutie architektonickej výnimky | Riadenie architektúry zamietne neopodstatnené alebo neprípustné žiadosti o architektonické výnimky. |
Protokol architektonickej výnimky | Protokol architektonickej výnimky zachytáva sumárne dôvod žiadosti o architektonickú výnimku, jej analýzu, rozhodnutie o udelení (alebo neudelení) a jeho odôvodnenie a časové ohraničenie platnosti výnimky. |
Tabuľka 43: Stavebné bloky procesu udeľovania architektonických výnimiek.
Kontinuálne vzdelávanie v oblasti enterprise architektúry
Za účelom zvyšovania architektonickej schopnosti VS a teda zároveň aj zrelosti enterprise architektúry verejnej správy je potrebné podporovať odborný rozvoj architektov vo verejnej správy.
Kontinuálne vzdelávanie architektov bude prebiehať prostredníctvom:
- Portálu enterprise architektúry, ktorý bude okrem iného zhromažďovať materiály v oblasti enterprise architektúry ako:
- metodické pokyny,
- školiace materiály,
- referenčné materiály a podobne.
- Školení a seminárov organizovaných AKVS alebo individuálne.
- Konzultácií.
Centrálnym úložiskom užitočných architektonických informácii je portál enterprise architektúry (kapitola 8).